• PLACI POLICARBONAT COMPACT

    MAKROPLAST – POLICARBONAT, TRAPE DE FUM, ACCESORII

Placi policarbonat compact – materialele moderne de azi

MAKROPLAST – POLICARBONAT, TRAPE DE FUM, LUMINATOARE

Placi policarbonat compact – proprietati

Proprietatile policarbonatului compact corelat cu pretul semnificativ mai mic decat al sticlei l-au facut foarte atractiv pentru o serie de domenii: constructii, electricitate, masini, publicitate outdoor, amenajari interioare.

Placile de policarbonat sunt o solutie moderna avand proprietatile necesare pentru a inlocui sticla. Policarbonatul compact este deja folosit intr-o serie de proiecte atat la nivel international cat si in Romania.

Proprietati placi policarbonat:

  • Rezistenta crescuta la lovituri
  • Greutate redusa
  • Claritate mare si transmisie foarte buna a luminii (in functie de gama)
  • Protectie si rezistenta la radiatia UV
  • Materialul are o rezistenta mare la imbatranire
  • Este un material ideal pentru conditii meteo extreme
  • Materialul este rezistenta la foc
  • Poate fi utilizat intr-o plaja mare de temperaturi de la -40ºC pana la +120ºC.
  • Ofera o izolare acustica si termica buna
  • Este un material usor de manevrat si instalat
  • Semnificativ mai ieftin decat produsele cu aceleasi proprietati
  • Este un material versatil, maleabila si prelucrabil industrial
  • Garantie extinsa, 10 ani
Policarbonat, policarbonat compact, Makroplast, , policarbonat compact makroplast, policarbonat Bucuresti, Policarbonat compact Bucuresti, Policarbonat rezistent, policarbonat antisoc
Policarbonat, policarbonat compact, Makroplast, , policarbonat compact makroplast, policarbonat Bucuresti, Policarbonat compact Bucuresti, Policarbonat rezistent, policarbonat antisoc

Placi policarbonat compact versus sticla

Spre deosebire de sticla placile de policarbonat sunt considerabil mai usoare, de aici rezulta reduceri considerabile de costuri la transport, montaj si la constructia structurii de rezistenta (in anumite cazuri). Placile de policarbonat compact sunt preferate in constructia cladirilor moderne pentru ca sunt usor de prelucrat (la cald sau la rece) incat sa ia forme curbate sau forme neregulate proiectate de arhitecti sau designeri.

Materialul este foarte rezistent avand insa costuri considerabil mai mici decat sticla.

Datorita rezistentei deosebite la impact policarbonatul este foarte des utilizat ca solutie alternativa la sticla securizata.

Domenii de aplicare – placi de policarbonat compact

Constructii: acoperiri profesioniste, luminatoare, copertine, fatade, tuneluri, parapeti, etc.

Media: inscriptii luminoase, semne stradale. Prin prelucrarea la cald se pot obtine forme unice, care isi mentin proprietatile de rezistenta la impact, pastrand in acelasi timp transmisia luminii.

Electricitate: corpuri de iluminat, ecrane pentru panouri electrice, recomandate datorita rezistentei la spargere si calitatilor deosebite care ii confera o inalta rezistenta la conditiile de umiditate atmosferica.

Masini: ecrane de protectie pentru prelucrari mecanice, masca incasabila, paravan anti spargere. Utilizarea acestora in acest sector este avantajoasa datorita incasabilitatii, transparentei, simplitatii de montare si fixare.

Aplicatii pentru o diversitate de produse de larg consum cum ar fi: viziera, scuturi de protectie, parbrize pentru utilaje sau ambarcatiuni.

Policarbonat, policarbonat compact, Makroplast, , policarbonat compact makroplast, policarbonat Bucuresti, Policarbonat compact Bucuresti, Policarbonat rezistent, policarbonat antisoc

Caracteristici tehnice placi de policarbonat compact

Policarbonatul este un material care se obtine prin extrudare si se poate livra in placi de 2050×3050 mm sau 2050x6100mm si grosimi intre 2mm-15mm, protectie UV pe ambele parti, fiind de neegalat in ceea ce priveste rezistenta la impact.

Policarbonatul compact se prelucreaza usor, debitarea sau gaurirea facandu-se cu aparate specifice prelucrarii lemnului sau a metalelor.

Policarbonatul compact este tipul de semifabricat care datorita modului de obtinere si a protectiei UV pe ambele parti ale placilor ofera posibilitatea optimizarii consumului neavand restrictii de pozitionare in cadrul lucrarii.

PolicarbonatGeam floatGeam termoizolantllllll
Grosime (mm)64-16-42346810
Greutate (kg/mp)16222.43.64.87.29.612
Latimea placii (cm)205205205205205205
Lungimea placii (cm)300/600300/600300/600300/600600600
Coeficient de transfer termic (K=W/mp K)5.82.95.75.55.454.74.6
Transparenta8782898786858483
Opac434241393634
Fumuriu515048444341
Raza minima de curbura (cm)30456090120150
Izolare fonica(dB)2733202627303132

Makroplast - Divizie Aluterm Group - Policarbonat, trape de fum, luminatoare, accesorii - Contact - 0372 368 355 / office@aluterm.ro
SOLICITA OFERTA!